Yeni Twitter Api ile Arama İşlemi

Bugün yenilenen Twitter Api ile arama işlemi nasıl yapılır onun üzerinde duracağız. Yine TweetSharp kullanarak konuyu anlatacağım. Daha önce bu konu ile ilgili anlatımı Twitter Api değişmeden önce yapmıştım. Eğer o konuyu da okumak isterseniz buradan ziyaret edebilirsiniz.

Aslında uygulamada çok fazla bir şey değiştiğini söylemek mümkün değil. Tabi yeni bir sistem geliştirdiğinizde bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Aşağıda eski arama şekli ve yeni arama şekli ile ilgili iki adet resim paylaşacağım. Siz de aradaki farkları rahatlıkla görebileceksiniz aslında.

Eski Hali
TweetSharp ile Arama İşlemi

Yeni Hali
Yeni Twitter Arama İşlemi

 

Aradaki en büyük fark sizin de gördüğünüz gibi eskisinden fonksiyona parametre gönderme gibi yapılan arama işlemi şu an bir ayrı bir şekilde tanımlanıp, arama fonksiyonuna tanımlanan değer verilerek yapılmakta. Tanımlama işleminde Lang, Count, Q, Locale, MaxId, Resulttype gibi parametreler bulunmakta. Arama işleminde en çok kullanılan Lang hangi dilde arama yapacağınızı, Count kaç adet sonuç istediğinizi (bu adet en yüksek 100 olabilir) ve Q ise arama kelimenizi girerek arama işlemini yapabilirsiniz. Kalan diğer bölümler aynı şekilde kullanılmakta. Yani arama sonucu olan results değerini foreach ile dönerek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.Umarım bir yerlerde işinize yaraması dileğiyle. Herhangi bir sorunuz olursa iletişim formunu kullanarak veya yisleyen[at]yusufisleyen[nokta]com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Yeni Twitter Api ile Arama İşlemi”

  1. Merhaba yazınızı çok beğendim çok faydalı oldu benim için.Ancak bir sorunum var.Sizin gösterdiğiniz gibi search option kısmını yazdım ve yer bilgisini de almak için options.Locale = “Ankara”; yazdım tweetler geliyor ancak belirttiğim option özelliklerine göre gelmiyor kelime ile ilgili tweetler geliyor. Breakpoint yaptığımda optionlar null görünüyor.Bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba yardımcı olabilir misiniz ?

    Teşekkürler

    1. Merhaba,

      Options Locale değeri direkt olarak string değer almayabilir. Şuan deneme imkanım olmadığı için Tweetsharp’ın github sayfasını incelemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir