Ücretsiz Link (URL) Kısaltma Servisleri

Url kısaltma yöntemi aslında url yönlendirme biçimidir. Daha çok sosyal mecralarda paylaştığımız linkler için kullandığımız link kısaltma yöntemi, linklerin takibini yapmamızı sağlar.

Linkte kullanıcılar gideceği adresi göremediği için bu yönteme biraz çekinceli yaklaşıyorlardı. Fakat kullanımlarının her geçen gün artması kullanıcıları da bilinçlendirdi. Hal böyle olunca her geçen gün yaygınlaşan servisler genel kullanıma daha da yerleşiyor.

Şimdi ücretsiz olarak sunulan servisleri inceleyelim.
Google Url Shortener

Google Url Shortener

Google Url Shortener

Google tarafından geliştirilen link kısaltma servisi, gmail hesabınız ile oturum açtığınız tüm bilgisayardan erişim sağlayabilirsiniz. Daha önce kısaltma işlemi yaptığınız linklere kaç defa tıklandığı, hangi tarayıcılar ile giriş yapıldığı, hangi platformlar kullanıldığı, hangi ülkelerden giriş yapıldığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Google url shortener ile kısaltma işlemi yaptığınız linkler http://goo.gl/hgIMrG bu şekilde görünecektir.
Url.ac

Url.ac

Url.ac

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan link kısaltma servisi olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda fazla kullanılmasından dolayı kullanıcılarında göz aşinalığı olduğu olan bir servis. Google url shortener’a iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

Url.ac ile kısaltma işlemi yaptığınız linkler http://url.ac/cd4a9 bu şekilde görünecektir.
Bitly.com

Bitly

Bitly

Google url shortener kısaltma servisinden sonra en çok kullanılan servislerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle forum sitelerinde karşımıza bu kısaltma servisi çıkıyor.

Bitly.com ile kısaltma işlemi yaptığınız linkler http://bit.ly/23m79eB bu şekilde görünecektir.
Tiny.cc

Tiny.cc

Tiny.cc

Bir diğer link kısaltma yöntemi ise tiny.cc. Bu kısaltma yöntemi de bir çok kullanıcı tarafından kullanılmakta. Üstte belirttiğim üç link kısaltma yöntemi ile aynı işlemleri yapmakta.

Tiny.cc ile kısaltma işlemi yaptığınız linkler http://tiny.cc/sqqh8x bu şekilde görünecektir.

Her ne kadar link kısaltma yöntemleri işe yarar görünse de, bu servisleri kötü amaçla kullanan kişiler de mevcut. Kötü amaçla kullanan kişiler kısa linkler arkasına istenmeyen sitelere yönlendirme işlemi yaparak bilgisayarınızı tehdit altına almakta. O yüzden tıkladığınız linklerin güvenilir kişi tarafından paylaşıldığına ve doğru açıklamalar yapılarak paylaşıldığından emin olduktan sonra tıklama işlemini gerçekleştirmekte fayda var.

Ücretsiz olarak sunulan bu servisleri sosyal ağlarda karakterden yer edinmek adına kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle