Tarayıcı Önbellekleme Özelliğini Kullanma

Paylaşımlı hosting kullandığınız sitenizin açılış hızının yavaşlığını sizde fark etmişsinizdir. Sitenizin açılış hızı yavaş olması Google tarafından da pek beğenilmez. Bunun için tarayıcı önbellekleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Tarayıcı Önbellekleme

Tarayıcı Önbellekleme Nedir?

Bildiğiniz üzere tarayıcılar aracılığı ile web sayfalarını rahatlıkla dolaşabiliyoruz. Biz web sayfalarını açtığımızda sayfa üzerinde bulunan resim dosyaları, pdf dosyaları arka tarafta bilgisayarımıza iniyor. Eğer biz tarayıcı önbellekleme özelliğini kullanmaz isek kullanıcı her seferinde web sayfamızı ziyaret ettiğinde dosyaları tekrar tekrar indirir. Hal böyle olunca sayfamızın açılış hızlı yavaş olur. Bu özelliği kullandığımız taktirde ise dosyaları bir defaya mahsus kullanıcının bilgisayarına indirerek bir sonraki girişlerinde dosyaları tekrar tekrar indirme işlemi yapmayarak, sayfamızın hızlı açılması sağlayabiliriz.

Tarayıcı Önbellekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak oldukça basit. Tek yapmanız gereken sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyasının başına aşağıdaki satılarları eklemek.

## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 2 days”
## EXPIRES CACHING ##

Yukarıdaki satılarlarda resim, css, javascript, pdf gibi dosyaları kullanıcıların bilgisayarında belli bir süre tutulmasını sağlayarak, kullanıcın bu süre içinde tekrar sitenize giriş yaptığında bu dosyaları yüklemeden hızlı bir şekilde sayfanın açılmasını sağlayacaktır.

 

Yorum Ekle