Python Veri Türleri

Python Maceram Yazı Serisi

Bugün Python veri türleri üzerinde duracağız. Daha önce kısa bir tanımlama ve ardından kurulumu yapmıştık. Diğer iki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Python standart olarak 5 adet veri türü bulunmaktadır. Şimdi bunlara sırasıyla detaylı bir şekilde bakalım.

Python Veri Türleri

Number (Sayılar): Sayı veri türü kendi içerisinde dörde ayrılır. Bunları Integer, Float, Long Integer ve Complex olarak sıralayabiliriz. Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Integer: Pozitif ve negatif tamamına denir. Python da temel bir veri türüdür.
 2. Float: Kesirli pozitif ve kesirli negatif sayıların tamamına denir.
 3. Long Integer: Uzun tam sayıları ifade eden veri türüdür. Integer veri türünün yetersiz kaldığı durumlarda Long Integer veri türü kullanılır.
 4. Complex: Gömülü sistemlerde sıkça kullanılan gerçek ve sanal olmak üzere iki kısımdan oluşan sayı tipidir.

String (Karakter): Python da metin veri türüdür. Yani karakter dizileri olarak da isimlendirebiliriz.

Tuple: Farklı veri türlerinin bir araya gelerek oluşturduğu veri türüdür. Yani Tuple içerisinde tamsayı, ondalıklı sayı, metin ve hatta iç içe Tuple bile olabilir.

List: Liste veri türü de Tuple veri türünün bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Liste içerisinde tıpkı Tuple veri türünde olduğu gibi tamsayı, ondalıklı sayı, metin ve Tuple veri türleri yer alabilir. Bu veri türünün Tuple veri türünde en önemli farkı ise ekleme, çıkarma ve değiştirme işlemlerine imkan veriyor olması olarak belirtebiliriz.

Dictionary: Dictionary veri türü de Tuple ve List gibi içerisinde farklı veri türlerinin bulunmasına imkan sağlar. Dictionary veri türünün diğer iki veri türünde ayıran en önemli özellik ise Dictionary veri türünün keys ve value olarak iki kısımdan oluşuyor olması. value bölümü tüm veri türlerine açık durumda iken, keys bölümü sadece Integer ve String değerlerinin kullanımına izin verir. Dictionary veri türü de List veri türünde olduğu gibi ekleme, çıkarma ve değiştirme işlemlerine imkan verir.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

2 Comments

 1. Furkan

  Örneklere yazdığınız kodu nasıl yağıyorsunuz acaba?

  1. Yusuf İşleyen

   Merhaba, Python kurulumu yaptıktan sonra gelen Python IDLE üzerinde veya Visual Studio Code üzerinde geliştirmelerinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir