Peki Nedir Bu Python?

Python Maceram Yazı Serisi

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz Python programlama dilinin geliştirilmesine 1990 yılında başlanmış. Programlama dili Guido Van Rossum isimli Hollandalı bir programcı tarafından geliştirilmiş. Programlama dilinin her ne kadar yılan olan piton isminden esinlenerek yazıldığı söylense de aslında durum öyle değil. Dilin geliştiricisi bu durumu The Monty Python adlı bir komedi grubunun 1969 ve 1974 yılları arasında yayınlanan Monty Python’s Flying Circus gösterisinden esinlenerek yazmış.

Peki Kimler kullanıyor?

Python programlama dilini birçok öncü şirket kullanıyor. Bunların en başında herkesin günlük hayatta kullandığı Google geliyor. Firma birçok işleminde bu programlama dilini kullanıyor. Hatta firmanın ilanları arasında bu dili bilen eleman arayışı üst seviyede. Bu dili kullanan firmalardan bir diğeri ise Yahoo. NASA‘da gizli uygulamalarının yazımında bu dilden faydalanıyor.

Python’ın başlıca özellikleri

  1. Öğrenilmesi kolay.
  2. Diğer programlama dillerine göre okunması basit bir dil.
  3. Geniş kütüphane alt yapısı.
  4. Tüm platformlarda aynı ara birime sahiptir.
  5. Modüler yapı
  6. Zamanlı çöp toplama özelliği
  7. Yüksek seviyede dinamik veri türleri tutar
  8. C, C++, ActiveX ve Java ile kolayca bağlantı oluşturulabilir.

Bu dilin en önemli özelliklerinden biri de oldukça hızlı olması. Geliştirilen modüller ana sistemden bağımsız olarak çalıştığı için program ana sistemin performansını etkilemiyor. Ayrıca yazmış olduğunuz programı kontrol altında tutmanıza imkan veren Garbage-Collector çöp toplayıcısı sayesinde işe yaramayan kodlar bellekten silerek, programınızın ne kadar büyük olursa olsun sistemin performansını etkilemesinin önüne geçme imkânına sahip oluyorsunuz.

Programlama dili ile masaüstü, oyun, taşınabilir cihazlar, web ve ağ programlama çalışmaları kolaylıkla yapılabiliyor. Python ile programlama yapmak için çok fazla IDE bulunuyor. Bunlardan bazılarını Komodo IDE, Eclipse, Pydev, PyCharm ve Eric olarak belirtebiliriz.

Bu yazı ile birlikte artık benim de Python maceram başlıyor. Öğrenme sürecinde yaşadıklarımı da buradaki sayfada yazılar halinde paylaşıyor olacağım. Umarım keyifli bir yazı serisi olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir