Google, Reader ile Birlikte 7 Servisini Kapatıyor

Google bilindiği gibi belirli dönemlerde kullanımı azalmış servislerini kapatıyor. Kendi bloğundan yaptığı Bahar Temizliği adı altında Google Reader (1 Temmuz 2013) ile birlikte yedi servisini daha kapatmaya hazırlanıyor.

Reader dışından kapanacak olan Google servisleri şu şekilde. Apps Script, CalDav API (16 Eylül 2013), Google Building Maker (1 Nisan 2013), Google Cloud Connect (30 Nisan 2013), Google Voice App for Blackberry (Gelecek Hafta), Search API for Shopping ve Snapseed Desktop.

Google Reader Kapanıyor

Bu açıklamada tabi en dikkat çeken Google Reader. 2005 yılından bu yana kullanıcılarına hizmet veren Google Reader’ın kapanma sebebi olarak blogların gerilemesi ve micro blog servislerinin hayatımıza girmesi olarak gösteriliyor. Micro blog servislerindeki kullanıcı sayılarının artması ile birlikte Google Reader kullanımı gittikçe azalış göstermekte. Google Reader’ın kapanmasını istemeyen taraflar Twitter üzerinden #savereader hastagi ile örgütlenmeye çalışmakta.

Google Reader’ın kapanma haberinin ardından Twitter üzerinden paylaşılan bazı tweetler:

Yine de bunlar ile beraber Google Reader kapanmasından sonra kullanabilecek bir kaç tane alternatif bulunmakta.

Bunlardan bazıları:

FeedDemon
FeedDemon kendini Windows için en popüler RSS okuyucu olarak tanıtan ücretsiz bir uygulama.

Feedly
Android, iPhone ve iPad uygulaması bulunan Feedly’nin aynı zamanda Firefox eklentisi de bulunuyor ve bu yönüyle iyi bir alternatif olarak göze çarpmakta.

NewsBlur
Ücretsiz versiyonu da bulunan NewsBlur’u bir takım sınırlamalara maruz kalmadan kullanmak isterseniz de aylık 1 dolar ödüyorsunuz. NewsBlur’un Android, iPhone ve iPad için mobil uygulamaları da bulunuyor.

Son olarak herşey bir yana bir çok insan sabah bilgisayarın başına oturduğunda ilk olarak Reader üzerinden neler olup bittiğini kontrol etmekte. Reader’ın kapanması aktif olarak kullananları yeni arayış içine sokmak ile birlikte pazarda nasıl bir hareketlenme olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir