Geçen Hafta ve Bu Haftanın Günleri Arasında Sorgulama

Başlıktan da anlaşılacağı gibi sql de geçen hafta ve bu haftanın günleri arasında (dinamik olarak) sorgu yapmak ile ilgili kısa bir yazı paylaşacağım. Kolay gibi gözükmek ile birlikte uğraştırıcı bir sorgu oldu benim için.

İlk önce bu haftanın ilk gününü nasıl alabiliriz onu söyleyeyim. Mesela bugün 15.09.2012.Yani sorgumuzun biz bu haftanın ilk günü olarak 10.09.2012 vermesi gerekiyor. Bunun için yazmamız gerek sorgu aşağıdaki gibi.

SQL Haftanın Günleri Arasında Sorgulama
Yukarıdaki sorgunun çıktısı biraz önce de dediğim gibi bize bu haftanın başlangıç günü olan 10.09.2012 vermekte.

SQL Haftanın Günleri Arasında Sorgulama
Böylece haftanın ilk gününü almış olduk. Aşağıdaki sorgu ise bize haftanın ilk günü ile şu an arasında sorgu yapmamızı sağlar.

SQL Haftanın Günleri Arasında Sorgulama
Böylelikle başlığımızda berlirttğimiz bu hafta olan kısmı tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi sıra geldi geçen haftanın günleri arasında sorgu yapmaya. İlk olarak aşağıda sorgumu paylaşıyorum hemen ardından da çıktıyı.

SQL Haftanın Günleri Arasında Sorgulama
Umarım işinize yarayacaktır, ben bunları yapmak için çok uğraştım. Size lazım olduğunda kolayca kullanabilirsiniz.

2 Replies to “Geçen Hafta ve Bu Haftanın Günleri Arasında Sorgulama”

  1. Yusuf bey çok teşekkürler size yapmış olduğunuz çalışma için ben kendim amatör olarak sql i dibine kadar kullanmayı bilmek istiyorum ve sürekli araştırıyorum. yukarıdaki çalışmada yapmış olduğunuz için yazmıyorum bu yazıyı bu yazıyı yazmamın sebebi söylemiş olduğunuz en alttaki cümledir. “Umarım işinize yarayacaktır, ben bunları yapmak için çok uğraştım. Size lazım olduğunda kolayca kullanabilirsiniz.” Bu ne demektir. Ben çok uğraştım, size lazım olursa kolayca kullanabilirsiniz. Bir öğretmen edası ile ve alçak gönüllülükle ve hiçbir menfaat beklemeden tüm içtenliğiniz ile yapmış olduğunuz bu çalışmadan dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Size değecek ve değer verecek insanlar ile karşılaştırmayı Allah nasip etsin. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir